Psycholog dziecięcy | Kompleksowa pomoc dla dzieci, młodzieży i dorosłych | Promitis

Psycholog dziecięcy

Dziecko inaczej niż dorosły przeżywa i rozumie rzeczywistość. Inaczej też manifestuje swoje problemy i trudności. Rodzice w różnych sytuacjach mogą zaobserwować zmiany w zachowaniu swoich dzieci i czuć się wobec nich bezradni. Rośnie liczba osób wymagających pilnej pomocy psychologicznej oraz psychiatrycznej. Opiekunowie, ale i nauczyciele powinni być czujni, obserwować swoje dziecko oraz nie wahać się przed konsultacją problemów z psychologiem dla dzieci. Wczesna wizyta u dobrego psychologa dziecięcego, trafna diagnoza i odpowiednio przeprowadzona terapia przynoszą oczekiwane rezultaty.

Kim jest psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy zajmuje się zdrowiem psychicznym dzieci i nastolatków do 18 roku życia, a także wspiera całą rodzinę w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Odwiedzając psychologa dla dzieci, można pomóc małemu pacjentowi w radzeniu sobie z emocjami, zmniejszyć zaburzenia lękowe, rozwojowe i zaburzenia nastroju, czyli problemy, z którymi borykają się dzieci i nastolatkowie z różnych domów i środowisk.

Psycholog dziecięcy pomaga zrozumieć zachowania dzieci i podpowiada, jakie wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu całej rodziny, by poprawiły się wzajemne relacje między rodzicami i dziećmi, rodzeństwem, a także kontakty z rówieśnikami.

Psycholog dziecięcy — pierwsza wizyta

Psycholog dziecięcy podczas pierwszej wizyty rozmawia z rodzicami. Jeśli wizytę u psychologa sugerowali nauczyciele, pedagog, psychiatra, należy zabrać ze sobą wszelkie dokumenty dotyczące dziecka. Dziecko zapraszane jest do gabinetu psychologa po konsultacji z rodzicami. Po tym spotkaniu psycholog dziecięcy proponuje wybraną formę pomocy.

Kiedy warto porozmawiać z psychologiem dziecięcym?

Wizyta u dobrego psychologa dziecięcego może być początkiem pozytywnych zmian w życiu całej rodziny, nie tylko dziecka. Jeśli cokolwiek w zachowaniu dziecka zmieniło się nagle, jeśli dziecko nie radzi sobie z problemami, ma wyraźnie obniżony nastrój, nie warto czekać. Umów się do psychologa dla dzieci, kiedy:

  • masz wątpliwości, czy dziecko rozwija się prawidłowo,
  • dziecko staje się bardziej lękliwe i wycofane lub bardziej agresywne, nie panuje nad złością i nie przewiduje konsekwencji jej demonstrowania,
  • ma problemy z komunikowaniem się i nie mówi tak dobrze, jak rówieśnicy,
  • zmienia sposób zabawy lub nie czerpie już przyjemność z aktywności, które dotychczas sprawiały mu radość,
  • skarży się bóle głowy, brzucha, pojawia się nocne moczenie bez wyraźnej medycznej przyczyny
  • staje się nadpobudliwe, nerwowe, ma trudności z koncentracją uwagi,
  • planujecie powiększenie rodziny i chcecie się na to dobrze przygotować.


Rodzicu, jeśli zauważyłeś u swojego dziecka niepokojące objawy, skonsultuj się ze specjalistą.

Oferujemy :
  1. Konsultacje psychologiczne z zakresu problemów dzieci w wieku przedszkolnym.


Okres przedszkolny jest to czas poznawania możliwości własnego ciała, doskonalenia wcześniej nabytych umiejętności, takich jak chodzenie, rzucanie, skakanie, łapanie piłki. Dziecko powoli zaczyna nabywać większą precyzję w wykonywaniu poszczególnych czynności. Zaczyna się czas eksploracji i poznawania świata wokół siebie. Ciekawość, która się wówczas pojawia, jest ważną podstawą w rozwoju późniejszych funkcji intelektualnych.

Niestety w tym okresie mogą też pojawiać się problemy wychowawcze. Jeżeli widzisz u swojego dziecka pewne niepokojące Cię zachowania, takie jak:

  • agresja
  • płacz
  • histeria
  • bunt
  • wymuszanie


Nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Zgłoś się do nas, a my pomożemy Ci zrozumieć zmieniające się zachowanie Twojego dziecka. Udzielimy Ci wsparcia, a także pokażemy, jak możesz zbudować dobre relacje ze swoim dzieckiem.

Nasz psycholog może zalecić też dodatkowe wsparcie terapeutycznie – logopedyczne przy problemach z mówieniem oraz integrację sensoryczną przy problemach ze sprawnością motoryczną i koncentracją.



  1. Konsultacje psychologiczne z zakresu problemów dzieci i młodzieży w wieku szkolnym .
 

Między 6 a 12 rokiem życiem dziecko wkracza w świat szkoły, który dla części dzieci stanowi zbiór zupełnie nowych reguł, zasad, do których trzeba się dostosować, czyli zapanować nad chęcią robienia tego, co się chce i zrezygnować z zabawy na czas nauki. Dla części dzieci ramy, które proponuje system szkolny, mogą stanowić duże wyzwanie i trudność w ich zaakceptowaniu. W związku z tym mogą pojawiać się różnego rodzaju problemy przybierające formę łamania zasad czy też lęku separacyjnego.

Okres dorastania jest jedynym okresem w życiu człowieka dającym tak wiele możliwości i zarazem tak podatnym na zagrożenia. Z jednej strony jest to czas intensywnego rozwoju i osiągania dojrzałości społecznej, a z drugiej okres większej podatności na niekorzystne wpływy środowiska. Jest to swojego rodzaju przejście z bycia dzieckiem w kierunku stawania się dorosłym i określania własnej tożsamości.

To okres trudny zarówno dla osoby dojrzewającej, jak i dla rodzica. Czasem bardzo trudno nadążyć za tym, co się dzieje z dorastającym człowiekiem i dodatkowo adekwatnie to odczytać. Rodzice stają przed dylematem, czy nietypowe zachowania potraktować to jako coś poważnego, czy uznać za naturalny objaw wieku dojrzewania.

Pomagamy dzieciom i młodzieży mającym kłopoty z:

  • konfliktami w rodzinie
  • problemami w szkole (gdy istnieją nieprawidłowe relacje z rówieśnikami i nauczycielami, przemoc, zachowania agresywne, fobia szkolna)
  • problemem niskiej samooceny, samotności, nieśmiałości
  • niedostosowania społecznego
  • autoagresji
  • uzależnień
  • zaburzenia jedzenia
  • zaburzeń w sferze seksualnej


 
  1. Psychoterapię dzieci i młodzieży.  


Psychoterapia dzieci i młodzieży jest formą terapii rodzin.

Czasami w życiu dzieci lub młodzieży pojawiają się problemy, z którymi rodzice nie zawsze potrafią sobie sami poradzić. Trudności mogą pojawiać się w domu, przedszkolu, szkole, czy też w relacjach z rówieśnikami. Warto w takich momentach skonsultować się ze specjalistą.

Zarówno terapia dzieci jak i młodzieży odbywa się początkowo z rodzicami i skierowana jest do osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia. Potem następują spotkania indywidualne młodej osoby z terapeutą. Terapia jest procesem regularnych spotkań, a w zależności od trudności ustalany jest czas trwania terapii.


   

Psycholog dziecięcy Warszawa

    ul. Garibaldiego 4 (przy Rondzie Wiatraczna) Praga Południe

biuro@centrum-terapii.pl

tel.: 791 769 069

   

Psycholog dziecięcy Wrocław

    Wrocław: ul. Kościuszki 108 a lok.11

wroclaw@centrum-terapii.pl

tel.: 534 953 976

   

Psycholog dziecięcy Kraków

    Kraków: ul. Grottgera 1 lok. 3

krakow@centrum-terapii.pl

tel.: 791 765 775

 
10 LAT PROMITIS