Dieta w terapii autyzmu, ADHD i innych | Kompleksowa pomoc dla dzieci, młodzieży i dorosłych | Promitis

Dieta w terapii autyzmu, ADHD i innych

Czy wiesz, że prawidłowo dobrana dieta może w znaczący sposób pomóc w poprawie funkcjonowania dziecka?

Autyzm uznawany jest za złożony problem natury zdrowotnej, dlatego też jego leczenie powinno być prowadzone na wielu płaszczyznach.

Wśród stosowanych interwencji jedną z najbardziej istotnych jest właściwe postępowanie dietetyczne, a więc odpowiednio dobrana dieta biorąca pod uwagę indywidualne potrzeby.

Wśród opisywanych zaburzeń w przewodzie pokarmowym u dzieci z rozpoznanym autyzmem wymienia się m.in.:

 • zaburzenia motoryczne (choroba refluksowa przełyku, zaparcia, biegunki),

 • zaburzenia trawienia,

 • zespół nadmiernej przepuszczalności jelita, zapalenie błony śluzowej jelita z cechami autoimmunizacji lub bez, zaburzenie równowagi mikrobiologicznej jelita,

 • nietolerancje pokarmowe, alergie pokarmowe,

 • opioidowe działanie egzorfin pochodzenia pokarmowego uwolnionych z białek pokarmowych (kazeiny lub glutenu).

 

Obecnie coraz więcej badań sugeruje, że niewłaściwie skomponowana dieta, niedobory żywieniowe, alergie oraz nietolerancje pokarmowe, jak również odmienność przebiegu niektórych procesów metabolicznych może wiązać się z wystąpieniem m.in. zaburzeń rozwojowych, w tym autyzmu czy nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Tak szerokie spektrum objawów niewątpliwie jest w stanie przekonać nas do próby wprowadzenia odpowiedniego postępowania dietetycznego. Niejednokrotnie jest to jeden z pierwszych kroków czynionych przez wielu rodziców. Niestety często podejmują oni nieskuteczne próby wprowadzenia różnych restrykcyjnych, uciążliwych, kosztownych, a przede wszystkim trudnych w utrzymaniu diet.

Wprowadzenie na własną rękę różnego rodzaju wykluczeń stanowi bardzo uproszczony sposób postępowania i może prowadzić do wielu pomyłek. Powinniśmy pamiętać, że każda dieta eliminacyjna ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów żywieniowych, powinna być prowadzona pod okiem specjalisty.

W Centrum Terapii PROMITIS nigdy nie powielamy schematów, lecz bierzemy pod uwagę wyniki badań, stan odżywienia, wiek, jak również upodobania żywieniowe Państwa pociechy.

Nie zapominamy, że kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście, dokładne poznanie potrzeb konkretnego dziecka, dlatego też pomagamy w przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki. Oferujemy Państwu nie tylko możliwość wykonania podstawowych badań diagnostycznych, ale także badań pod kątem alergii oraz nietolerancji pokarmowych, badań genetycznych, mykologicznych i bakteriologicznych stolca, pierwiastkowej analizy włosa.

Zawsze pamiętamy, że dieta dziecka powinna zawierać pokarmy, które zaspokoją jego potrzeby żywieniowe niezbędne dla wzrastania i rozwoju, gdyż nawet pozornie prawidłowo dobrane diety lecznicze, które eliminują alergeny, często mogą być nieodpowiednie pod względem żywieniowym. Przykładowo u dzieci autystycznych niejednokrotnie spotykanym problemem jest wynikające z diet eliminacyjnych niskie spożycie wapnia i witaminy D oraz niedobory żelaza, które mogą wiązać się z upośledzonym rozwojem kości i zaburzeniami snu.

Nasz dietetyk mający doświadczenie w pracy z rodzicami dzieci z autyzmem, całościowymi zaburzeniami rozwojowymi czy ADHD, pomoże Państwu w rozsądny sposób rozpocząć zmiany w diecie. Nie tylko ustali właściwą drogę postępowania w przypadku Państwa dziecka, ale również będzie rozwiewał wszelkie pojawiające się wątpliwości, podpowiadał gdzie i jak szukać odpowiednich produktów, jak czytać ich etykiety. Z naszą pomocą dieta przestaje stanowić jakikolwiek problem - staje się codziennym nawykiem.

Kompleksowe podejście i potraktowanie organizmu jako całość przynosi największe efekty. Pomożemy Państwu skomponować najlepszą dla Państwa dziecka dietę, tak aby w pełni uzupełniała inne metody terapeutyczne, umożliwiając osiągnięcie jak najlepszych efektów.

Właściwie dobrana dieta, dostosowana do indywidualnych potrzeb, może przynieść wiele korzyści m.in.:

 • złagodzenie objawów ze strony przewodu pokarmowego,
 • zmniejszenie częstości występowania biegunek i zaparć,
 • poprawę umiejętności i zdolności uczenia się,
 • poprawę koncentracji,
 • zmniejszenie nadaktywności,
 • poprawę kontaktu wzrokowego,
 • więcej właściwych, adekwatnych do sytuacji zachowań,
 • poprawę jakości snu,
 • złagodzenie objawów skórnych,
 • ogólną poprawę stanu zdrowia i zadowolenia.

Dieta autyzm

W naszych placówkach w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu konsultacje dietetyczne dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu prowadzi dietetyk medyczny doświadczony w pracy z dziećmi autystycznymi, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mgr Ewa Jagodzińska. W dziale kontakt znajdą Państwo szczegółowe dane dotyczące położenia naszych placówek, w których nasi specjaliści świadczą pomoc z zakresu diety w terapii autyzmu – zapraszamy na konsultacje!

Dieta ADHD

Placówki Centrum Terapii PROMITIS rozmieszczone są w trzech największych miastach w Polsce – Kraków, Warszawa oraz Wrocław, co powoduje, że specjalistyczna pomoc dociera do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Dieta ADHD to zagadnienie, które wymaga konsultacji ze specjalistą, a dzięki terapeutom pracującym w naszych placówkach ustalenie odpowiedniej diety dla osób dotkniętych autyzmem czy ADHD jest wyjątkowo proste. Jeśli są Państwo zainteresowani takim zagadnieniem diety w leczeniu ADHD – zapraszamy do skorzystania z konsultacji!


   

Dieta autyzm Warszawa

  ul. Garibaldiego 4 (przy Rondzie Wiatraczna) Praga Południe

  ul. Odolańska 42 (METRO Racławicka) Mokotów

  ul. Śmiała 22 (przy METRO Dworzec Gdański) Żoliborz

biuro@centrum-terapii.pl

tel.: 791 769 069

 

Dieta autyzm Wrocław

  ul. Kościuszki 108 a lok.11

wroclaw@centrum-terapii.pl

tel.: 534 953 976

   

Dieta autyzm Kraków

  ul. Grottgera 1 lok. 3

krakow@centrum-terapii.pl

tel.: 791 765 775

 
10 LAT PROMITIS